Strengthening Resilience against Disinformation and Empowering Digital Activism of Estonian People/CSOs

Projekti  “Strengthening Resilience against Disinformation and Empowering Digital Activism of Estonian People/CSOs” eesti keeles “Eesti inimeste/ühenduste vastupanuvõime tugevdamine väärinfo vastu ja digitaalse aktiivsuse suurendamine” peamine eesmärk on suurendada kodanikuühiskonna osalejate koostööd ning tugevdada noorte, õpetajate ja kodanikuühiskonna organisatsioonide liikmete vastupanuvõimet väärinfo vastu, arendades meediapädevust ja suurendades digitaalset aktiivsust.

Selle programmiga võitleme desinformatsiooni ja narratiivi propagandaga, korraldades koolitusi, arutelusid, töötubasid, praktilisi näpunäiteid ja kasutades uuenduslikke digilahendusi/vahendeid, samuti julgustame projekti publikut/kogukonna esindajaid panustama digitaalse aktivistina desinformatsiooni ja propaganda vastu .

Projekti programm hõlmab järgmist:

– Kaks täispäevast koolitust meediapädevuse, digitaalsete vahendite, desinformatsiooni ja propaganda vastu võitlemise kohta.

Koostöös kolme partneriga korraldame koolituse 14-26-aastastele noortele Narvas ja ühe koolituse Tallinnas õpetajatele, mis on pühendatud meediapädevuse alaste teadmiste suurendamisele (kriitiliste oskuste parandamine, võime meediasõnumitele ligi pääseda ja neid analüüsida ning luua, reflekteerida ja tegutseda, desinformatsiooni ja propaganda alused, kasulikud nõuanded ja vahendid, kuidas kaitsta oma kogukonda selle eest ja parandada oma vastupanuvõimet). Koolitust viib läbi kõrgetasemeline ekspert ja see koosneb kahest osast: Teadmiste ja teabe osa, oskuste ja praktika osa. Kahel koolitusel osaleb kuni 100 osalejat.

– Kolmepäevane suvekool

Suvekooli oodatakse inimesi, kellel on juba meediapädevuse põhioskused ja kes on huvitatud oma oskuste täiendamisest ja süvendamisest desinformatsiooni ja propaganda, digitaalse aktivismi jne. osas. Programm hõlmab mitmesuguseid meetmeid (avalikud arutelud õpetajatele, noortele ja ekspertidele, sihipärased koolitused, praktilised õppetunnid digitaalsete vahendite kasutamise ja juhtumianalüüside kohta, töötoad digitaalse turvalisuse kohta) ning järelmeetmete väljatöötamine), mis pakub erinevaid meetodeid ja parandab ühiseid jõupingutusi vastupanuvõime ja valmisoleku loomiseks kognitiivseks sõjaks. Suvekool on ka koht, kus sihtrühma liikmed ja eksperdid teevad koostööd ning jagavad ja koguvad omavahel häid tavasid. Kolmepäevasel üritusel osaleb kuni 80 inimest.

– Digitaalse aktivismi tegevused sotsiaalmeedias

Valitud noori, õpetajaid ja kogukonnaliikmeid (kodanikuühiskonna organisatsioonid) kutsutakse üles osalema digitaalses aktivismikampaanias, et lahendada propaganda ja desinformatsiooni tõelisi probleeme internetis ja sotsiaalmeediaruumis, andes oma panuse ja luues oma artikleid, podcaste, rulle, twitte, postitusi, pilte ja tuues analüütilisi andmeid, mis algatavad muutusi, parandades inimeste vastupanuvõimet ja kognitiivset sõjapidamist mis tahes välise või sisemise mõju suhtes. Plaanime, et kuni 25 inimest panustavad kahe kuu jooksul aktiivselt sotsiaalmeediakanalites ja üleminekukanalites, töötades välja vähemalt 50 postitust/videot/intervjuud jne.

Projetki mõju
Projekt mõju lähtub sellest, et osalejad parandavad/saavad uudisoskusi digitaalse aktivismi, desinformatsiooni ja propaganda kohta ning laiemaid teadmisi meediapädevuse ja digitaalsete vahendite kohta, samuti suurendavad erinevate sidusrühmade vahelist koostööd ja tugevdavad vastupanuvõimet desinformatsiooni vastu.

Me astume vastu kognitiivsele sõjapidamisele, suurendades noorte teadlikkust ja vastupidavust. Õpetajad ja kodanikuühiskonna osalejad. Noorte kodanike, digiaktivistide ja kogukondade võimestamine suurendab kaasatust ja usaldust sõltumatu sotsiaalmeedia vastu. Programm pakub sihtrühma liikmetele vajalikke oskusi professionaalsete ja kogemustega ekspertide ja koolitajate, mentorite, avalike ja sõltumatute organisatsioonide/ekspertide poolt, kes tegelevad meediapädevuse ja desinformatsiooni vastu võitlemisega.

Projekti tulemused:
– Me julgustame noori; õpetajaid ja kodanikuühiskonna organisatsioonide liikmeid mõtlema ja parandama oma meediakäitumise harjumusi (tasakaalu ja faktide kontrollimist, kriitilist mõtlemist), vastupanuvõimet ja meediasõja valmisolekut desinformatsiooni ja propaganda vastu.
– Projektis osalejad parandavad või omandavad meediapädevuse, desinformatsiooni ja propagandaga võitlemise, digitaalse aktivismi ja oma praktiliste kogemuste arendamise oskusi.
– Pakume sihtrühmale kontrollitud ja kinnitatud usaldusväärseid narratiive olemasolevate Venemaa propagandanarratiivide ja desinformatsiooni täiemahulise rünnaku kohta Eesti rahva vastu ning tegevust, mis on suunatud valeuudiste, paanika, vihakõne ja agressiooni levitamiseks Eesti ühiskonnas ning võimaliku sekkumise näitel Euroopa Parlamendi valimistesse.
– Loome tugeva koostöövõrgustiku organisatsioonist, selle liikmetest, ekspertidest ja kogukondadest, kes on aktiivsed formaalselt (koolis integreerides meediapädevuse oskusi) ja mitteformaalselt läbi koostöö noorte digitaalses keskkonnas, et saavutada sujuvam ja positiivsem koostööõhkkond, et olla võimeline tugevdama oma kognitiivset vastupidavust ja sõjapidamist.
– Me astume vastu kognitiivsele sõjapidamisele, suurendades kodanikuühiskonna esindajate, kogukonna juhtide teadlikkust ja vastupanuvõimet ning toetades 25 digiaktivisti nende isiklikuks arenguks, mis mingil moel suurendab kaasatust ja usaldust sõltumatu sotsiaalmeedia vastu.
– – Programm pakub sihtrühmale vajalikku tuge ekspertide ja koolitajate, mentorite, haridus- ja ühiskondlike organisatsioonide poolt, kes tegelevad meediapädevuse ja väärinfo vastu võitlemisega, suunavad sihtrühma esindajaid arengu suunas ning õpetavad neile vajalikke oskusi ja teadmisi projekti teemadel.

Projekti sai toetas Baltic Centre for Media Excellence ja Google.org